کد خبر: 2363
تاریخ انتشار: سه شنبه, 28 آذر 1396 - 13:26
ایمیل
چاپ

داخلی

»

کتاب

»

تازه‌های کتاب

خانه كتاب منتشر كرد:

گزارش چهاردهمين دوره جشنواره نقد كتاب

منبع : پیشخوان نشر
کتاب «گزارش چهاردهمین دوره جشنواره نقد کتاب» به تازگی از سوی خانه کتاب راهی بازار نشر شد.
گزارش چهاردهمين دوره جشنواره نقد كتاب

 

به گزارش پیشخوان نشر و به نقل از روابط عمومي خانه كتاب، كتاب «گزارش چهاردهمين دوره جشنواره نقد كتاب» بازتاب يك سال فعاليت علمي منتقدان كشور، سال ها مطالعه و تامل و تلاش اهل قلم و چند ماه فعاليت علمي و اجرايي براي گردآوري مقاله هاي نقد كتاب و ارزيابي آنها است.

نمايه مجلات، نشريات و جرايد حوزه نقد كتاب، نمايه مقاله هاي انتقادي ارسالي در سال ۱۳۹۵، نمايه اثار راه يافته به مرحله نهايي داوري و فهرست مقاله هاي برگزيده و شايسته تقدير فصل هاي اين كتاب را تشكيل مي دهند. همچنين، معرفي اثار منتخب و پديد آورندگان آنها، كارنامه دبير علمي و هيئت داوران، معرفي و تارنماي جشنواره و ضمائم از ديگر بخش هاي اين كتاب است.

مجيد غلامي جليسه، مدير عامل خانه كتاب در مقدمه اين كتاب در مورد اهميت و ضرورت نقد نوشته است: « «نقد را بايد سرمايه دانست، سرمايه‌اي كه پشتوانه‌اي جدي براي رشد كمي و كيفي نشر به حساب مي‌آيد و خلأ و كمبودش خسراني جبران ناپذير است. هر زمان نقد از جامعه - به طور كل و در اين مجال كه حوزه نشر است به طور خاص - جامه بربسته و يا كمرنگ شده است، شاهد آن بوده‌ايم كه آثار منتشره از كيفيت افتاده  و به كميت افزون شده‌اند. نتيجه اين تزايد، حجم فراوان آثاري است كه از سويي، خواننده را به بيراهه كشانده و از غايت مطالعه دور كرده و از سمتي ديگر، سرمايه زماني و مالي وي را زايل كرده است.

 اهميت نقد براي هر سه ضلع نشر امري بايسته است. پديدآورندگان، ناشران و خوانندگان  نمي‌توانند خود را  در هيچ شرايطي مستغني از نقد بدانند، كه در باب اهميت نقد براي هر پديدآورنده مختصر همين كلام استاد سخن سعدي عليه الرحمه كافي است كه :«متكلم را تا كس عيب نگيرد، سخنش صلاح نپذيرد.»

سيد حسن اسلامي اردكاني؛ دبير علمي چهاردهمين دوره جشنواره نقد كتاب در بخش « سخن دبير» اين كتاب نوشته است:« در سال جاري جمعا تعداد ۹۰۰ مقاله در حوزه هاي مختلف شناسايي و مرور شد. از اين ميان، تعداد ۷۸۰ مقاله انتقادي بررسي اوليه شد و سپس ۲۰۷ اثر به رقابت در مرحله نهايي داوري راه يافت. در اين مرحله، داوري در گروه هاي تخصصي صورت گرفت و در نتيجه جمعه ۲۱ مقاله به عنوان منتخب شناخته شد. مقالاتي كه ۸۵ تا ۹۰ امتياز كسب كرده بودند به عنوان مقالات تشويقي شايسته تقدير شناخته شدند. »

 

كتاب «گزارش چهاردهمين دوره جشنواره نقد كتاب» به قيمت ۱۵ هزار تومان از سوي خانه كتاب منتشر شده است.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: