کد خبر: 2427
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 15 فروردين 1397 - 17:44
ایمیل
چاپ

داخلی

»

ROOT

»

مجموعه اصلی

درخواست اخراج آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

منبع : ایسنا
گروهی از نویسندگان مطرح بریتانیایی خواستار منع حضور نویسندگان آمریکایی در جایزه ادبی «بوکر» شدند.
درخواست اخراج آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

 

به گزارش پیشخوان نشر و به نقل از نیویورک تایمز، جایزه «من‌بوکر» به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای ۴۰ سال فقط به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت اما از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته‌شده به زبان انگلیسی‌ شامل آثار نویسندگان آمریکایی نیز واجد شرایط رقابت شدند و در دو سال گذشته «پل بیتی»  (۲۰۱۶) و «جورج ساندرز» (۲۰۱۷) دو نویسنده آمریکایی موفق به کسب این جایره شدند.

حالا نارضایتی نویسندگان بریتانیایی از این موضوع به اوج خود رسیده تا جایی که گروهی از این نویسندگان که شامل چهره‌های نامداری چون «مارگارت اتوود»، «یان‌ مک‌کلین» و «زادی اسمیت» می‌شوند از بنیاد جایزه ادبی بوکر درخواست کرده‌اند تا قانون وضع‌شده در سال ۲۰۱۴ را لغو کنند؛ قانونی که بر اساس آن همه رمان‌های نوشته‌شده به زبان انگلیسی که در بریتانیا نیز منتشر شده واجد شرایط رقابت در این جایزه ادبی شناخته می‌شود.

این گروه از نویسندگان با انتقاد از سیاست برگزارکنندگان جایزه بوکر اعلام کرده‌اند وضع این قانون موجب شده که این جایزه ادبی تمایز و انحصار خود را که پیش‌تر تنها به نویسندگان بریتانیایی، ایرلندی و کشورهای مشترک المنافع متعلق بود از دست بدهد.

«تسا هادلی» نویسنده بریتانیایی و عضو آکادمی «فولیو» در این‌باره گفت: جایزه بوکر پیش از این تنها بر آثار داستانی بریتانیایی و کشورهای مشترک المنافع تمرکز می‌کرد و به نوعی هویتی متفاوت و متمایز داشت. رمان‌های نویسندگان بریتانیایی و کشورهای مشترک‌المنافع به نوعی با یکدیگر صحبت می‌کنند و قرابت دارند و با آثار داستانی آمریکایی تمایز دارند.

زمانی که «جورج ساندرز» سال گذشته موفق به کسب جایزه بوکر شد، «لولا یانگ» رئیس هیئت داوران این جایزه ادبی گفت ما به ملیت نویسندگان نگاه نمی‌کنیم و آن‌چه برای ما اهمیت دارد خود کتاب و آن چیزی است که کتاب به ما می‌گوید.

پیش‌تر نیز 30 ناشر بریتانیایی در نامه‌ای درخواست کرده‌اند نویسندگان آمریکایی از گردونه رقابت سالانه «من بوکر» خارج شوند و این جایزه به روال سابق برگزار شود.

فهرست نامزدهای اولیه جایزه ادبی «بوکر» در سال ۲۰۱۸ روز ۲۴ جولای (دوم مرداد) اعلام می‌شود.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: