کد خبر: 2431
تاریخ انتشار: دوشنبه, 20 فروردين 1397 - 11:45
ایمیل
چاپ

داخلی

»

ناشران

در نشست خبري طرح "عيدانه كتاب" مطرح شد:

حمايت از آثار تاليفي در طرح هاي فصلي خانه كتاب

منبع : پیشخوان نشر
نیکنام حسینی پور، در نشست خبری طرح "عیدانه کتاب" از حمایت از اثار تالیفی در دوره های بعدی طرح های حمایتی از کتابفروشان خبر داد.
حمايت از آثار تاليفي در طرح هاي فصلي خانه كتاب

 

به گزارش پیشخوان نشر و به نقل از روابط عمومي موسسه خانه كتاب، نشست خبري طرح "عيدانه كتاب" ظهر روز (۱۹ فروردين ماه) با حضور نيكنام حسيني پور، مدير عامل موسسه خانه كتاب و جمعي از اصحاب رسانه در سراي اهل قلم برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، حسيني پور با اشاره به پيشينه اجراي طرح‌هاي فصلي حمايت از كتابفروشي‌ها گفت: اين طرح ها از سال ۹۴ با طرح "كتابفروشي به وسعت ايران" در راستاي حمايت از كتابفروشي آغاز به كار كرد و بيش از ۱۰۰ كتابفروشي در آن به فعاليت پرداختند. قبل از اجراي اين طرح‌ها، تعدادي از كتابفروشي‌ها در معرض تعطيل شدند قرار داشتند و تعدادي از آن‌ها هم تغيير كاربري مي‌دادند. امسال هشتمين دوره طرح‌هاي حمايتي از كتابفروشي‌ها با عنوان "عيدانه كتاب" اجرا شد.

وي ادامه داد: قبل از اجراي طرح با حضور تعدادي از كتابفروشي‌ها از سراسر كشور جلساتي برگزار شد و نقطه نظراتي مطرح شد؛ تعدادي از كتابفروشان و ناشران با كليت طرح مخالف و تعدادي موافق بودند اما جمع‌بندي اين بود كه در شرايط فعلي كه دولت به حوزه كتاب يارانه تزريق مي كند اين يارانه را به صورت مستقيم به دست مصرف كننده ها برسد.

حسيني پور با بيان اينكه در اين دوره از عيدانه كتاب، كتاب هاي پرفروش را در سايت اعلام نكرديم، گفت: اعلام اسامي اين كتاب ها باعث فساد كاذب مي شود؛ از اين منظر كه كتابفروش‌ها و ناشران براي حفظ رتبه خود دست به فعاليت‌هايي دست مي زنند كه  به تبليغات كاذب مي‌انجامد. در اين دوره ما اجراي طرح را از شهرستان‌ها شروع كرديم چرا كه دسترسي به كتاب براي كتابفروشان شهرستاني دشوارتر است و در فرصت تعيين شده مي‌توانند كتاب‌هاي مورد نياز خود را سفارش دهند. طرح عيدانه كتاب را در شهرستان ها از ۲۲ اسفند و در تهران از ۲۵ اسفند ماه شروع كرديم. اين طرح با سقف هزينه ۲ ميليارد تومان آغاز شد و خوشبختانه توانستيم طرح را مديريت كنيم.

مدير عامل خانه كتاب با بيان اينكه اهداف اوليه طرح حمايت از كتابفروشي‌ها در مراكز كم برخوردار بود، گفت:  تا حدودي به اين اهداف رسيديم اما تا نقطه مطلوب فاصله داريم. ما در طول طرح رايزني خوبي با معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام داديم و با توجه به استقبالي كه كتابفروشان و شهروندان از طرح داشتند مبلغ ۵۰۰ ميليون به  اعتبار طرح اضافه شد و به مناسبت روز جمهوري اسلامي ايران و ولادت حضرت علي(ع) ميزان تخفيف طرح از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزايش پيدا كرد.

وي ادامه داد: با توجه به اينكه مقام معظم رهبري سال ۱۳۹۷ را سال "حمايت از كالاي ايراني" نام گذاري كرده اند، در نظرم داريم در طرح‌هاي بعدي ميزان تخفيف كتاب‌هاي تاليفي را افزايش دهيم. به دليل اينك‌ه كالا فقط صنعت نيست و كتاب نيز جزو صنايع فرهنگي و يك پيام رسان است وظايف حاكميتي ما اين است كه از آثار تاليفي به صورت مجزا حمايت كنيم. درباره جزييات اين موضوع در آينده اطلاع رساني خواهيم كرد.

حسيني پور بيان كرد: در طول مدت اجراي طرح "عيدانه كتاب" ۲۰۰هزار نفر از سراسر كشور به كتابفروشي‌هاي عضو طرح مراجعه و نسبت به خريد كتاب اقدام كردند و ۵۶۲ هزار و ۸۶۸هزار عنوان كتاب به ارزش ۱۲ميليارد و ۷۸۳ ميليون و ۳۴۹ هزار و ۷۹۶ به فروش رسيد.

مدير عامل خانه كتاب عنوان كرد: به منظور شفاف‌سازي در ميزان يارانه‌اي كه به هر كتابفروشي تعلق مي‌گيرد  سعي مي‌كنيم در طرح‌هاي بعدي ميزان اين يارانه را اعلام كنيم. ميزان يارانه هر كتابفروشي تابعي از فضاي كتابفروشي، سابقه فعاليت و تعداد كتاب‌ها است.

وي گفت: بدهي طرح پاييزه كتاب براي تعدادي از كتابفروشي‌ها قبل از آغاز سال جديد واريز شد و تعدادي از آنها را هم طي روزهاي گذشته واريز و مابقي تا پايان فروردين ماه واريز مي‌شود.

 حسيني پور بيان كرد: استان‌هاي هرمزگان، خراسان شمالي، كهگيلويه و بوير احمد و سيستان و بلوچستان كمترين كتابفروشي و كمترين ميزان مصرف يارانه را داشتند و بايد چشم‌انداز جديدي براي اين استان‌ها در نظر بگيريم. استان اصفهان بيشترين ميزان مصرف يارانه را به خود اختصاص داد.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: