کد خبر: 2438
تاریخ انتشار: دوشنبه, 27 فروردين 1397 - 19:24
ایمیل
چاپ

داخلی

»

نشست‌ها

»

نشست کتاب

«بازمانده‌هايي از فرهنگ دوران جاهلي در تمدن اسلامي» بررسي مي شود

منبع : پیشخوان نشر
معرفی و بررسی کتاب "بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی" سه شنبه (۲۸ فروردین ماه) در سرای اهل قلم برگزار می شود.
«بازمانده‌هايي از فرهنگ دوران جاهلي در تمدن اسلامي» بررسي مي شود

 

به گزارش پیشخوان نشر و به نقل از روابط عمومي موسسه خانه كتاب؛  كتاب "بازمانده‌هايي از فرهنگ دوران جاهلي در تمدن اسلامي" سه شنبه (۲۸ فروردين ماه) با حضور علي بلوكباشي، علي بهراميان، ناصر تكميل‌همايون و صادق سجادي معرفي و بررسي مي شود.

دوارد وسترمارك انسان‌شناس سرشناس قرن نوزدهم در اثر خود «بازمانده‌هايي از فرهنگ دوران جاهلي در تمدن اسلامي» كه اينك به قلم علي بلوكباشي به فارسي ترجمه شده با رمزگشايي از مفاهيم نقش‌هاي نمادين و طرح‌هايي چون پنجه و چشم در آثار باستاني، بسياري از زمينه‌هاي اعتقادي و باورهاي مردم را توضيح داده و روشن كرده است.

اين كتاب حاصل پژوهش‌هاي ميداني و كتابخانه‌اي نويسنده در فرهنگ رفتاري و عقايد و باورها و مناسك ديني و سنتي گروهي از مسلمانان جهان به‌ويژه مسلمانان بربرهاي آفريقاي جنوبي است. نويسنده با ديدگاهي جامعه‌شناسانه و انسان‌شناسانه به آميختگي فرهنگ‌ها و تاثيرات آنان پرداخته است.

كتاب حاضر اولين ترجمه از آثار اين نويسنده به فارسي محسوب مي‌شود. اين اثر مجموعه‌اي از  درس‌گفتارهاي وسترمارك در زمان تدريس در دانشگاه لندن است كه پس از تهيه و گرد‌آوري در ۱۹۲۶، در دو جلد به نام «آئين و باور در مراكش» به چاپ رسانده است. او پس از چند سال همين اثر را در قالبي نوين در بهار سال ۱۹۳۳ چاپ و منتشر كرد. وسترمارك در اين اثر فرهنگ، رفتارها، عقايد، باورها و مناسك ديني مردم مراكش را پس از ورود و گسترش اسلام در سرزمين‌هاي آفريقاي شمالي و گرايش مردم آفريقا به‌ويژه بومي‌هاي بربر به اسلام با استناد به سندهاي معتبر كتبي و پژوهش‌هاي ميداني بررسي كرده است.

 

علاقه‌مندان براي حضور در اين نشست مي‌توانند از ساعت ۱۷ تا ۱۹ به سراي اهل قلم واقع در  خيابان فلسطين جنوبي، كوچه خواجه نصير، شماره دو مراجعه كنند.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: