کد خبر: 2388
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 03 اسفند 1396 - 14:14
ایمیل
چاپ

داخلی

»

گفتگو

»

گفتگو کتاب

​احمد پوری:

مخالف اعلام نشدن اسامی داوران هستم

منبع : ایبنا
احمد پوری، مترجم و نویسنده گفت:‌ من به شدت مخالف اعلام نشدن اسامی داوران هستم؛ چراکه حق شرکت‌کنندگان و مخاطبان است که بدانند آثار چگونه انتخاب شده‌اند. از طرفی سازوکار جوایز داخلی با جایزه‌ای مثل نوبل متفاوت است و این جوایز را نباید با نوبل مقایسه کنیم.
مخالف اعلام نشدن اسامی داوران هستم

 

به گزارش پیشخوان نشر، احمد پوری اظهار کرد: همیشه بعد از اعلام اسامی داوران حاشیه‌هایی ایجاد می‌شود که دوستان داور را ناراحت می‌کند. در واقع باید گفت داوران به این دلیل دوست ندارند تا اسم‌شان اعلام شود؛ زیرا ما دموکراسی را به شکل قابل قبولی تجربه نکرده‌ایم و معمولا بعد از اعلام اسامی برگزیدگان به داوران انتقاد می‌کنیم که چرا این کتاب برگزیده شده است و چرا برای فلان کتاب اتفاقی رخ نداده است.
 
وی ادامه داد:‌ اگر اسامی داوران زودتر از اسامی برگزیدگان اعلام شود، برخی از کاندیداها سعی می‌کنند تا به شکل‌های مختلف خودشان را به داوران نزدیک‌ کنند و به شکلی آنها را متقاعد کنند که این اثر از سایر آثار بهتر است.

این داور جایزه‌های مختلف شعری با اشاره به بهترین زمان برای اعلام اسامی داوران گفت: داوران ترجیح می‌دهند که اسم‌شان بعد از پایان جایزه اعلام شود تا قبل از این اتفاق آرامش داشته باشند. اما من اعتقاد دارم که بهترین زمان برای اعلام اسامی داوران در روز اختتامیه و همزمان با اعلام اسامی برگزیدگان است.

وی افزود: من در برخی جایزه‌ها می‌بینم که آثار را بدون نام صاحب اثر در اختیار داوران قرار می‌دهند که به نظرم این هم شیوه مناسبی است و از ایجاد حاشیه و ناداوری جلوگیری می‌کند.
 
مترجم رمان «دشمنان» با اعلام مخالفت نسبت به اعلام نشدن نام داوران اظهار کرد:‌ من به‌شدت مخالف اعلام نشدن اسامی داوران هستم؛ چراکه حق شرکت‌کنندگان و مخاطبان است که بدانند آثار چگونه انتخاب شده‌اند؛ بنابراین اسامی داوران باید اعلام شود و اعلام نشدن آن چندان خوشایند نیست.
 
نویسنده رمان «پشت درخت توت»‌ در پاسخ به این سوال که آیا جایزه معتبری مثل نوبل هم داورانش را اعلام می‌کند، گفت:‌ اسامی داوران در جایزه نوبل اعلام نمی‌شود؛ اما این آکادمی یک سری داور دارد که همه آنها را می‌شناسند و مورد قبول جامعه ادبی هستند و هر سال تعدادی از این داوران اسامی مختلف را بررسی و یک نام را انتخاب می‌کنند.

پوری در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد:‌ شرایط ما با نوبل متفاوت است؛ چراکه در نوبل همه چیز شفاف و بر پایه نظم شکل گرفته است. اما با این حال می‌توان این سیستم را در ایران هم پیاده کرد که کار بسیار سختی است. با همه این تفاسیر به نظر من بهترین روش همانی است که گفتم.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: