کد خبر: 2393
تاریخ انتشار: جمعه, 04 اسفند 1396 - 12:39
ایمیل
چاپ

داخلی

»

گفتگو

»

گفتگو کتاب

دبیر علمی جایزه کتاب سال:

پروسه اعلام اسامی داوران کتاب سال پله پله و مقطعی انجام شود

منبع : ایبنا
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد با بیان اینکه من در مسئولیت کلانی که در این جایزه برعهده دارم، به راحتی می‌توانم از تصمیم داوران در گروه‌های مختلف دفاع کنم، گفت: برای رفع ابهامات و در جهت شفاف‌سازی، بهتر است پروسه اعلام اسامی داوران و مسئولیت‌های آن‌ها، پله پله و مقطعی انجام شود.
پروسه اعلام اسامی داوران کتاب سال پله پله و مقطعی انجام شود

 

به گزارش پیشخوان نشر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی جایزه کتاب سال بیان کرد: با اصل این موضوع که اسامی داوران جایزه کتاب سال اعلام شود، موافقم و فکر می‌کنم به شفاف‌سازی موضوع داوری کمک می‌کند، ولی ما یکی دو سال اخیر هم چنین اراده‌ای داشتیم و در نهایت به مشکل برخوردیم و گمان می‌کنم در صورت تکرار این کار، بازهم با مشکل روبه‌رو شویم.

وی ادامه داد: طبق تجربه پیشین، ‌اگر به‌صورت جزئی و ریز، اسامی داوران کتاب‌ها اعلام شوند، بسیاری از این داوران باتجربه دیگر در این امر همکاری نخواهند کرد، چراکه با مشکلات و دردسرهای بسیاری مواجه می‌شوند. پیش از این هم برخی از داورانی که نام آن‌ها معرفی شده بود، از این اتفاق گله‌مند شده بودند.

حجت‌الاسلام مهدوی‌راد گفت: معتقدم در گام نخست، فهرست نام داوران باید به‌طور کلان و کلی معرفی شود تا جلوی آسیب‌های احتمالی گرفته شود و در مرحله بعد به‌صورت موضوع‌بندی و در ادامه که کمی ماجرا از تب‌وتاب افتاد و جو آرام‌تر شد، نام داوران گروه‌ها به تناوب برای شفاف‌سازی اطلاع‌رسانی شود، در غیر این‌صورت در اجرا با مشکل برخورد می‌کنیم.

سردبیر فصلنامه «نقد کتاب قرآن و حدیث»، افزود: چندی پیش یکی از کاندیداهای نهایی سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال در تماسی تلفنی اظهار کرد که چون کتابی که رقیب کتاب من بوده از حمایت شخص یا اشخاصی خاص در روند داوری برخوردار بوده است، به‌عنوان کتاب سال معرفی شد و اثر من بالا نیامد. برخی نیز تصور می‌کنند سلیقه‌ها و منافع شخصی یا مواردی از این‌دست در جریان داوری‌ها دخیل بوده است.

دبیر علمی جایزه کتاب سال، تصریح کرد: من در مسئولیت کلانی که در این جایزه برعهده دارم، به راحتی می‌توانم از تصمیم داوران در گروه‌های مختلف دفاع کنم. برای رفع ابهامات و در جهت شفاف‌سازی، بهتر است پروسه اعلام اسامی داوران و مسئولیت‌های آن‌ها، پله پله و مقطعی انجام شود.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با پیشخوان‌نشر، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود پیشخوان‌نشر را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: